High School Sports

Here are the basketball region tournament schedules, scores for South Mississippi

Biloxi's Dillyn Neely dribbles the ball around Harrison Central's Kalen Means on Jan. 12 at Harrison Central High.
Biloxi's Dillyn Neely dribbles the ball around Harrison Central's Kalen Means on Jan. 12 at Harrison Central High. amccoy@sunherald.com file

Regional tournament basketball action is taking place this week across South Mississippi.

Here is a schedule of this week’s games:

REGION 7-6A TOURNAMENT at Pascagoula

Wednesday’s Games

4 p.m.

No. 1 St. Martin girls 69, No. 4 Pascagoula 35

5:30 p.m.

No. 2 Ocean Springs boys 60, No. 3 St. Martin 59

7 p.m.

No. 2 Ocean Springs girls 42, No. 3 D’Iberville 23

8:30 p.m.

No. 1 Pascagoula boys 49, D’Iberville 39

Friday’s Games

4 p.m.

Girls third-place game — D’Iberville 41, Pascagoula 32

5:30 p.m.

Boys third-place game — St. Martin 60, D’Iberville 38

7 p.m.

Girls title game — St. Martin 55, Ocean Springs 39

8:30 p.m.

Boys title game — Ocean Springs 50, Pascagoula 44

REGION 8-6A TOURNAMENT at Harrison Central

Wednesday’s Games

4 p.m.

No. 3 Gulfport girls 37, No. 2 Hancock 30

5:30 p.m.

No. 1 Harrison Central boys 60, Hancock 37

7 p.m.

No. 1 Harrison Central girls 52, No. 4 Biloxi 31

8:30 p.m.

No. 2 Biloxi boys 51, No. 4 Gulfport 42

Friday’s Games

4 p.m.

Girls third-place game — Hancock 43, Biloxi 28

5:30 p.m.

Boys third-place game — Gulfport 52, Hancock 42

7 p.m.

Girls title game — Gulfport 46, Harrison Central 33

8:30 p.m.

Boys title game — Biloxi 64, Harrison Central 51

REGION 5-6A TOURNAMENT at Oak Grove

Monday’s Games

6 p.m.

No. 2 Petal boys 50, No. 3 Oak Grove 38

7:30 p.m.

No. 1 Meridian boys 80, No. 4 George County 48

Tuesday’s Games

6 p.m.

No. 2 Meridian 60 vs. No. 3 Petal 40

7:30 p.m.

No. 1 Oak Grove girls 72, No. 4 George County 24

Friday’s Games

4 p.m.

Girls third-place game — Petal 45, George County 21

5:30 p.m.

Boys third-place game — Oak Grove 70, George County 68

7 p.m.

Girls title game — Oak Grove 47, Meridian 41

8:30 p.m.

Boys title game — Meridian 45, Petal 41

REGION 7-5A TOURNAMENT at Hattiesburg

Tuesday’s Games

4 p.m.

No. 2 North Pike girls 45, No. 3 Picayune 43

5:30 p.m.

No. 1 Pearl River Central 51, No. 4 North Pike boys 47

7 p.m.

No. 1 Hattiesburg girls 48, No. 4 Pearl River Central 30

8:30 p.m.

No. 2 Hattiesburg 56, No. 3 Picayune 43

Thursday’s Games

6 p.m.

Girls third-place game — Pearl River Central 34, Picayune 24

7:30 p.m.

Boys third-place game — Picayune 59, North Pike 49

Friday’s Games

6 p.m.

Girls title game — Hattiesburg 50, North Pike 28

7:30 p.m.

Boys title game — Hattiesburg 49, Pearl River Central 47

REGION 8-5A TOURNAMENT at Long Beach

Monday’s Games

3 p.m.

No. 2 Gautier girls 45, No. 3 Stone 43

4:30 p.m.

No. 1 Stone boys 49, No. 4 West Harrison 43

6 p.m.

No. 1 West Harrison girls 46, No. 4 Long Beach 25

7:30 p.m.

No. 3 Long Beach 55, No. 2 Gautier 42

Thursday’s Games

5 p.m.

Girls third-place game — Stone 32, Long Beach 27

6:30 p.m.

Boys third-place game — West Harrison 47, Gautier 41

Friday’s Games

5 p.m.

Girls title game — West Harrison 56, Gautier 40

6:30 p.m.

Boys title game — Long Beach 54, Stone 47

REGION 8-4A TOURNAMENT at Pass Christian

Tuesday’s Games

4 p.m.

No. 4 Bay High 33 girls, No. 5 Vancleave 30

5:30 p.m.

No. 6 East Central boys 51, No. 3 St. Stanislaus 44

7 p.m.

No. 4 Moss Point boys 48, No. 5 Vancleave 46

Thursday’s Games

4 p.m.

No. 1 Pass Christian 54, Bay High 27

5:30 p.m.

No. 1 Bay High boys 41, Moss Point 36

7 p.m.

No. 2 Moss Point girls 47, East Central 41

8:30 p.m.

No. 2 Pass Christian boys 57, East Central 45

Friday’s games

4 p.m.

Girls third-place game — East Central 55, Bay High 44

5:30 p.m.

Boys third-place game — Moss Point 63, East Central 23

7 p.m.

Girls title game — Pass Christian 52, Moss Point 50

8:30 p.m.

Boys title game — Bay High 68, Pass Christian 50

REGION 8-1A TOURNAMENT at East Marion

Tuesday’s Games

5 p.m.

Salem 34, Resurrection 33

6:30 p.m.

Resurrection boys 60, Salem 42

Thursday’s Games

4 p.m.

Lumberton girls 60, Sacred Heart 33

5:30 p.m.

Sacred Heart boys 53, Lumberton 45

7 p.m.

East Marion girls 64, Salem 11

8:30 p.m.

East Marion boys 74, Resurrection 25

Friday’s Games

4 p.m.

Girls third-place game — Sacred Heart 46, Salem 30

5:30 p.m.

Boys third-place game — Lumberton 57, Resurrection 50

7 p.m.

Girls title game — East Marion 49, Lumberton 29

8:30 p.m.

Boys title game — East Marion 77, Sacred Heart 24

  Comments