High School Sports

It’s playoff season, Round 2! Here’s South Mississippi’s complete schedule

Biloxi 's Trey Shaffer delivers a pitch against St. Martin, Friday, April 21, 2017. Biloxi will play Pearl in Round 2 of the MHSAA Class 6A playoffs.
Biloxi 's Trey Shaffer delivers a pitch against St. Martin, Friday, April 21, 2017. Biloxi will play Pearl in Round 2 of the MHSAA Class 6A playoffs. ttisbell@sunherald.com file

SOFTBALL

CLASS 6A

St. Martin vs. Petal: Tuesday at St. Martin, 6:30 p.m.; Thursday at Petal, 5 p.m. (DH)

Harrison Central vs. George County: Tuesday at George County, 7 p.m.; Thursday at Harrison Central, 6 p.m. (DH)

Ocean Springs vs. Hancock: Tuesday at Hancock, 5:30 p.m.; Friday at Ocean Springs, 6 p.m. (DH)

Gulfport vs. Brandon: Tuesday at Gulfport, 6 p.m.; Thursday at Brandon, 5 p.m. (DH)

CLASS 5A

Stone vs. Wayne County: Tuesday at Stone, 5:30 p.m.; Thursday at Wayne County, 5:30 p.m. (DH)

West Harrison vs. Picayune: Tuesday at Picayune, 6 p.m.; Thursday at West Harrison, 5 p.m. (DH)

Pearl River Central vs. Long Beach: Tuesday at Long Beach, 6 p.m.; Thursday at Pearl River Central, 5:30 p.m. (DH)

CLASS 4A

East Central vs. Purvis: Tuesday at Purvis, 6 p.m.; Thursday at East Central, 5 p.m. (DH)

Pass Christian vs. North Pike: Tuesday at Pass Christian, 5:30 p.m.; Thursday at North Pike, 5:30 p.m. (DH)

CLASS 3A

St. Patrick vs. Franklin County: Tuesday at Franklin County, 6 p.m.; Thursday at St. Patrick, 6 p.m. (DH)

CLASS 1A

Resurrection vs. Salem: Tuesday at Salem, 5 p.m.; Thursday at Resurrection, 5 p.m. (DH)

BASEBALL

CLASS 6A

Oak Grove vs. George County: Friday at Oak Grove, 7 p.m.; Saturday at George County, 7 p.m.; Monday at Oak Grove, 7 p.m.*

Biloxi vs. Pearl: Friday at Pearl, 6:30 p.m.; Saturday at Biloxi, 3 p.m.; Monday at Pearl, 6:30 p.m.*

Ocean Springs vs. Brandon: Friday at Ocean Springs, 6 p.m.; Saturday at Brandon, 6 p.m.; Monday at Ocean Springs, 6 p.m.*

Gulfport vs. Petal: Friday at Gulfport, 6 p.m.; Saturday at Petal, 2 p.m.; Monday at Gulfport, 6 p.m.*

CLASS 5A

West Jones vs. Pearl River Central: Friday at West Jones, 7 p.m.; Saturday at Pearl River Central, 7 p.m.; Monday at West Jones, 7 p.m.*

Long Beach vs. Brookhaven: Friday at Brookhaven, 7 p.m.; Saturday at Long Beach, 1 p.m.; Monday at Brookhaven, 7 p.m.*

West Harrison vs. Wayne County: Friday at West Harrison, 7 p.m.; Saturday at Wayne County, 4 p.m.; Monday at West Harrison, 7 p.m.*

CLASS 4A

East Central vs. Sumrall: Friday at Sumrall, 7 p.m.; Saturday at East Central, noon; Monday at Sumrall, 7 p.m.*

St. Stanislaus vs. Northeast Lauderdale: Friday at St. Stanislaus, 6 p.m.; Saturday at Northeast Lauderdale, 2 p.m.; Monday at St. Stanislaus, 6 p.m.

CLASS 3A

St. Patrick vs. Franklin County: TBD

CLASS 1A

Resurrection vs. Noxapater: Friday at Resurrection, 6 p.m.; Saturday at Noxapater, 6 p.m.; Monday at Resurrection, 6 p.m.*

*-Denotes if needed

Patrick Ochs: 228-896-2321, @PatrickOchs

Related stories from Biloxi Sun Herald

  Comments