Elections

South Mississippi candidate list for Nov. 3 general election

A precinct worker prepares 'I Voted' stickers at Gulfport precinct 5 at Mississippi Gulf Coast Studios on Tuesday Nov. 3, 2015.
A precinct worker prepares 'I Voted' stickers at Gulfport precinct 5 at Mississippi Gulf Coast Studios on Tuesday Nov. 3, 2015. Sun Herald

STATEWIDE

Governor

Phil Bryant, Republican

Robert Gray, Democrat

Shawn O'Hara, Reform

Lieutenant Governor

Tim Johnson, Democrat

Tate Reeves, Republican

Ron Williams, Libertarian

Rosa B. Williams, Reform

Secretary of State

Charles E. Graham, Democrat

Delbert Hosemann, Republican

Randy Walker, Reform

Attorney General

Jim Hood, Democrat

Mike Hurst, Republican

State Auditor

Stacey E. Pickering, Republican

Jocelyn "Joce" Pepper Pritchett, Democrat

Lajena Walley, Reform

State Treasurer

Lynn Fitch, Republican

Viola V. McFarland, Reform

Commissioner of Agriculture & Commerce

Addie Lee Green, Democrat

Cindy Hyde-Smith, Republican

Cathy L. Toole, Reform

Commissioner of Insurance

Mike Chaney, Republican

SOUTHERN DISTRICT

Public Service Commission

Tom Blanton, Democrat

Samuel F. "Sam" Britton, Republican

Lonny Kenneth Spence, Reform

Transportation Commissioner

Sheranda Atkison, Reform

Tom King, Republican

Chad Toney, Democrat

HANCOCK COUNTY

District 2 District Attorney

Joel Smith, Republican

Senate 46

Philip E. Moran, Republican

House 93

Billy Joe Ladner, Democrat

Timmy Ladner, Republican

House 95

Patricia H. Willis, Republican

House 122

David Baria, Democrat

Mickey Lagasse, Republican

Chancery Clerk

Timothy A. Kellar, Republican

Circuit Clerk

Karen Ladner Ruhr, Republican

Coroner

Jim Faulk, Republican

Sheriff

Ricky Adam, Republican

Tax Assessor/Collector

Jimmie Ladner Jr., Republican

District 1 Supervisor

Joe Heaton, independent

Theresa Ryan, Republican

Bruce Sellier Jr., independent

Jefferson "Buster" Verdin IV, Democrat

David Yarborough, independent

District 2 Supervisor

Greg Shaw, Republican

District 3 Supervisor

Blaine Lafontaine, Republican

District 4 Supervisor

Scotty Adam, Republican

Anthony Pace, independent

Maurice E. Singleton Jr., Democrat

District 5 Supervisor

Hunter Adam, independent

Darrin "Bo" Ladner, Republican

Justice Court Judge 1

Desmond W. Hoda, Republican

Justice Court Judge 2

James A. "Jay" Lagasse III, Republican

Justice Court Judge 3

Tommy Carver Sr., Democrat

Constable, Place 1

Terry L. Necaise, Republican

Constable, Place 2

Ray Seal Jr., Republican

Constable, Place 3

Theresa C. Beeson, Democrat

Lynn Perkins, Republican

Education superintendent

Alan Dedeaux, Republican

Bay-Waveland Separate School District Trustee

(Nonpartisan)

Cami Cornfoot

Mark Kidd

HARRISON COUNTY

District 2 District Attorney

Joel Smith, Republican

Senate 46

Philip E. Moran, Republican

Sentate 48

Walter Crapps, Republican

Deborah Dawkins, Democrat

Senate 49

Sean Tindell, Republican

Senate 50

Thomas "Tommy" Gollott, Republican

House 95

Patricia Willis, Republican

House 114

Jeffrey S. "Jeff" Guice, Republican

House 115

Randall H. Patterson, Republican

House 116

Casey Eure, Republican

House 117

Scott DeLano, Republican

House 118

Greg Haney, Republican

House 119

Sonya Williams Barnes, Democrat

House 120

Richard Bennett, Republican

House 121

Carolyn Crawford, Republican

Brian Pearse, Democrat

Chancery Clerk

John McAdams, Republican

Circuit Clerk

Connie Ladner, Republican

Coroner

Gary T. Hargrove, Republican

County Attorney

Herman F. Cox, Republican

Sheriff

Troy J. Peterson, Republican

Tax Assessor

Tal Flurry, Republican

Tax Collector

David V. LaRosa Sr. Republican

District 1 Supervisor

Beverly Martin, Republican

Donald Todd, Libertarian

District 2 Supervisor

Angel Kibler-Middleton, Republican

Alfred W. Evans, independent

John William Faulkner IV, Libertarian

District 3 Supervisor

Marlin R. Ladner, Republican

Cecil J. Lizana, Democrat

District 4 Supervisor

Kent Jones, Democrat

Leisa Leisy, Republican

John L. Bouie II, independent

District 5 Supervisor

Connie Rockco, Republican

District 1 Justice Court Judge

Albert Fountain, Republican

District 2 Justice Court Judge

Brandon Ladner, Republican

District 3 Justice Court Judge

Dianne Ladner, Republican

Pamela Richardson, Democrat

District 4 Justice Court Judge

Melvin J. Ray, Democrat

District 5 Justice Court Judge

Bruce Strong, Republican

District 1 Constable

James Morgan, Republican

District 2 Constable

Paul Johnson, Republican

Ray Polk, independent

District 3 Constable

Alan Weatherford, Republican

District 4 Constable

Sammie Taylor, Democrat

District 5 Constable

Jeff Migues, Republican

Jonathon Barnett, independent

Superintendent of Education

Roy Gill, Republican

Dr. Stephanie Newell, Democrat

Averie S. Bush, independent

JACKSON COUNTY

District 19 District Attorney

Anthony "Tony" Lawrence III, Republican

Senate 47

Jimmy L. "Bo" Alawine, Democrat

Joseph M. "Mike" Seymour, Republican

Senate 51

Michael D. Watson Jr., Republican

Boyd T. Kendall, Libertarian

Senate 52

Brice Wiggins, Republican

House 109

Manly Barton, Republican

Joshua Hardy, Libertarian

House 110

Jeramey D. Anderson, Democrat

House 111

Charles Busby, Republican

Kay Sims, Democrat

House 112

John O. Read, Republican

House 113

Hank Zuber, Republican

House 114

Jeffrey S. "Jeff" Guice, Republican

Chancery Clerk

Josh Eldridge, Republican

Circuit Clerk

Randy Carney, Republican

Coroner

Vicki L. Broadus, Republican

Prosecuting Attorney

Mark Harrison Watts, Republican

Sheriff

Mike Ezell, Republican

Tax Assessor

Nick Elmore, Republican

Tax Collector

Joe Tucker, Republican

District 1 Supervisor

Barry Cumbest, Republican

District 2 Supervisor

Melton Harrison Jr., Democrat

District 3 Supervisor

Ken Taylor, Republican

District 4 Supervisor

Sean T. Alawine, Democrat

Troy Ross, Republican

David J. Venus IV, independent

District 5 Supervisor

Randy Bosarge, Republican

Jeffrey L. Knight, independent

Allen L. Williams, independent

District 1 Justice Court Judge

Matt Lachaussee, Republican

District 2 Justice Court Judge

Ennis Millender Sr., Democrat

District 3 Justice Court Judge

Jason Thornton, Republican

District 4 Justice Court Judge

Daniel D. "Danny" Guice III, Republican

District 1 Constable

Ty Thompson, Republican

District 2 Constable

Christopher Broome, Republican

Calvin W. Hutchins, Democrat

District 3 Constable

K. Shane Langfitt, Republican

Vernon Gazzo, independent

District 4 Constable

Kerry B. Fountain, Republican

County School Board Member, District 5

Troy E. Frisbie

Superintendent of Education

Barry Amacker, Republican

Related stories from Biloxi Sun Herald

  Comments